PIRLANTA BAKIMI

Pırlantanızı temiz tutup, ilk günkü kadar parlak ve ışıltılı kalmasını sağlamanın bir çok yolu vardır. Pırlantanızı kullanmadığınız zamanlarda serin ve kuru yerlerde muhafaza edin. Bunun en iyi örneği, kumaşla kaplı mücevher kutunuz olacaktır.

Eğer birden fazla pırlanta mücevheriniz varsa, hepsini ayrı kutularda muhafaza etmeye gayret edin. Eğer hepsini aynı kutuda muhafaza etmek durumundaysaniz, mücevherlerinizin birbirleri ile temas edip çizmemesine özen gösterin, aralarına ufak bez parçaları koymak bir çözümdür. Mücevherlerinizi hava almayacak plastik poşetlerde muhafaza etmeyin.

Mücevherleriniz günlük kullanım sırasinda çeşitli nedenler kirlenirler, (toz, sabun, deterjan vs ). Piyasada mücevher temizleme için satılan makineler vardır. Bunlar arasında en çok kullanılanı ultra sonik olanlarıdır. Bu tarzda temizlik en uygun olanıdır. Ancak bu tür temizlik makineleri bireysel kullanımlar için çok avantajlı değildir. Ayrıca gereğinden fazla bu tür temizlik yapmanın da mücevherinize zarar vereceğini unutmamanız gerek.

Size tavsiyemiz, evde yapabileceğiniz ve en ucuz yöntem olan 1 ölçü amonyak (eczanelerde satılan, bildiğimiz arık sokmasınaa karşı kullandığımız amonyak) ve 1 kap su karışımı ile temizlemektir. Mücevheriniz bu karışım ile çok yumuşak bir fırça ile nazikçe fırçalayarak temizleyebilirsiniz.

Klor mücevherinize zarar verebilir. Mücevherlerinizi takarken klor ile  temas etmemeye özen gösterin.

Özellikle yaz aylarında havuza girerken veya ev işlerinde çamaşır suyu kullanırken mücevherlerinizi çıkarmayı unutmayın.

Mücevherinizi kullanmadığınız sürece temiz kalır gibi yanlış bir inanç vardır. Mücevherlerinizi kullansanızda kullanmasanızda, öyle veya böyle bir şekilde kirlenirler. Sabun, el kremi, havadaki tozlar bir şekilde mücevheriniz üzerinde iz bırakır. Bu da mücevherinizin parlamasını engeller. Eğer pırlantanızın montürü platin ise lütfen azami dikkat gösterin çünkü platin kolayca çizilebilir. Ama endişe etmenize gerek yok, her hangi bir kuyumcu hemen tekrar cilasını yapabilir. Eğer montürünüz Titanyum ise , ömür boyu parlaklılğını koruyan bir metaldir.