Internetten pırlanta alınır mı ?

Bu soruyu çok çekinerek bize soruyorlar. İşin gerçeği her zaman internetten kredi kartınızla bir pırlanta almak sokaktan herhangi bir kuyumcudan almaktan daha sağlam ve kağıt üstüne geçen bir işlemdir.

Internetten kredi kartı ile pırlanta aldığınızda en geçerli sebep : Internet üstünden aldığınız her ürün kötü niyetli kullanıma karşı sigortalıdır.

Internetten kredi kartı ile bir ürün aldınız ve size 1.00 carat pırlanta, I renk, VS1 berraklık, ideal kesim bir ürün. Ürünü aldığınızda böyle olmadığına inanıyorsanız ürünü rahatlıkla iade edebilirsiniz. İade ettikten sonra ürün bedelini tüccardan istersiniz, tüccar size bu bedeli geri iade etmez ise, kredi kart merkezine başvurduğunuzda emin olun ki, tüccar sizin arkanızdan koşarak gelip paranızı iade edecekir. Eğer bir satıcı sürekli olarak bu tür problemler yaşarsa banka kredi kartı iznini iptal edeceğinden iyi tüccarlar zaten size gerçekten sattığı ürünü gönderecek ve memnun kalmazsanız da geri alacaktır.

Internet “uzaktan satış “sayılmakta ve her durumda kredi kartları merkezi veya tüketici mahkemeleri alıcıyı haklı bulmaktadır.

4822 sayılı Kanun ile Değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, mağazalardan yapılan alışverişlerde koşulsuz iade şartı getirmemektedir.

Müşteri olarak %100 koruma altında olacağınızdan sevimsiz ve stresli bir ortama girmeden olası bir kötü tecrübeden kurtulacaksınız.

Internet üstünden satış yapan mağazaların Sanal Pos alması zordur – özellikle pırlanta, altın gibi değerli ürün satan firmalara, web sitelerine bankalar çok ciddi araştırmalardan sonra bu izni verirler.

Bunun yanında herhangi bir dükkana gittiğinizde, ürünü geri götürdüğünüzde almamak veya % 70 – % 80 altına almak isteyeceklerdir. Bunu şikayet edip paranızı geri almanın tek yolu tüketici mahkemelerine başvurmaktır ki bu epey uzun sürer. İsterseniz bir kuyumcu dükkanına sorun, aldığınız bir ürünü 1 hafta sonra geri getirdiğinizde ne yapacaklarını nasıl geri alacaklarını öğrenin.

İnternetten Pırlanta almanın avantajları :

1. Fiyatlar çok daha düşüktür . Internetten pırlanta ve mücevher satan kuruluşların sabit giderleri, dükkanlardan satış yapan kuruluşların yanında çok düşük olduğundan ve ağır envanter taşımadıklarından dolayı çok daha düşüktür. Bu da doğrudan sizlere uygun fiyatlar olarak yansır.

2. Seçecek çok daha fazla ürün bulursunuz . Internet satıcıları genellikle belli ürünleri satıp o ürünlerle ilgili geniş bir yelpaze tutarlar.  Dükkanlar ise çok daha fazla çeşit tutmak zorunda kaldıklarında ağır finansman yükü altına gireceklerinden mümkün olan optimum stok seviyesi ile dönmeye çalışırlar. Sonuç olarak daha az envanter masrafı ve daha düşük fiyatları internet satıcılarından bulursunuz.

3. Rahatlık . Neredeyse pijamalarınızla pırlanta mücevher alışverişi yapabilirsiniz. Satıcı baskısı olmadan rahatlıkla inceleme ve karşılaştırma yapar konu hakkında çok detaylı bilgi sahibi olursunuz. Dükkanlara gitmek, yolda, trafikte zaman harcamak gibi olumsuzluklardan kurtulursunuz.

4. Satıcı baskısında uzak Internette her türlü zaman ve satıcı baskısından uzak alışverişinizi tamamlarsınız.

İnternetten Pırlanta almanın zorlukları :

1. Pırlantaları şahsen göremiyorsunuz . Çoğu insan pırlantayı kendileri görmek isterler, aslında çok anlamsızdır çünkü nereye bakmanız gerektiğini zaten bilmezsiniz ve uzman değilseniz anlama şansınız çok yoktur. Pırlanta almak araba almak gibidir, ürünün özelliklerine karar verir ve sonra en uygun nereden alacağınızı bulmaya çalışırsınız.  Önemli olan ne istediğinizi bilmektir. Yine de görmek isterseniz, en iyisi bir dükkana girip gözünüzle görmeniz ve istediğiniz renk veya büyüklük konusunda karar vermenizdir. Sonra da tekrar internet ortamına dönüp karar verdiğiniz taş rengi, boyu berraklığı üstüne inceleme ve araştırma yapabilirsiniz.

2. İadeler . Aslında internetten aldığınız ürünü iade etmek daha kolay olmasına rağmen bazen zor gibi gözükür. Almadan önce satıcı sitenin iade koşıullarını incelemeniz gereklidir. Genelde çoğu site size 7 gün içinde iade edebileceğinizi söylemektedir ancak hediyeyi vermeden 1-2 gün önce almanız durumunda geriye sadece 3-4 günlük bir değerlendirme süresi kalmaktadır ki bu yetmez. Muhakkak 30 gün iade süresi alıp alamadığınızı kontrol edin.

Tüm bu bilgileri biraraya getirdiğinizde göreceksiniz ki araştırmacı ruhunuzu kullanabilirseniz intternetten pırlanta mücevher almak hem keyifli, hem eğlenceli hem de daha ucuzdur.