Pırlantalar çok çeşitli şekillerde vitrinleri süsleseler de, en populer olan yuvarlak kesimdir. Yuvarlak kesimin dışındaki diğer bütün kesimlere fantezi kesim denir. Kesim şekilleri bazında 3 ana kategori vardır.
a.) Basamak kesim (step cut)
b.) Pırlanta kesim (brilliaant cut)
c) Karışık kesim (mixed cut)

Basamak kesim merdivene benzetilebilecek şekilde kenarlarında sıra sıra fasetlerin olduğu ve genelde 4 kenarlı ve dikdörtgen görünümlü olanlardır. Zümrüt kesim Asscher ve Baget kesim bun tür kesime örnek olan taşlardır.

En bilinen ve arzulanan pırlanta kesimi yuvarlaktır. Diğer popüler pırlanta (brilliant) kesimler ise kalp, oval, markiz ve damladır. Hepsi 58 faset olarak kesilir ve parlaklıklarıyla hayranlık uyandırır.

Mixed cut ise hem pırlanta  hem de basamak kesim özelliklerini bir arada bulundurur.  Radiant ve prenses kesimler mix cut a örnektir. Bunlar faset sayılı açısından diğer kesimlerden farklıdır ve fasetleri daha fazladır.

Advice: Deciding on the shape is the first step in the selection process for your diamond. This is probably the most important area where you need to get some feedback from that special person you plan on giving this diamond. If she has her heart set on a princess cut, your surprise marquise isn’t going to have the lasting thrill you had hoped for. Go shopping with her and find out what shape she loves.

Tavsiye : doğru pırlantayı seçmenin ilk basamağı hangi şekli istediğinizi belirlemektir. Büyük olasıkla burada pırlantanızı vereceğiniz şanslı kişinin fikirlerini biraz bilmenizde fayda vardır. Eğer yüzüğü vereceğiniz kişi prenses kesimi seviyorsa, ona yuvarlak kesim bir pırlanta vererek istediğiniz sevinci ve şaşkınlığı yaratamazsınız. Yine de bunu çok dert etmeyin çünkü 30 gün içinde iade edebilir veya değiştirebilirsiniz.

Klasik Şekiller

Yuvarlak (Round)

Oval

Baget (Zümrüt Kesim)

Kare (Prenses)

Markiz

Damla (Pear)

Kalp (Heart)