Pırlantalarınızı satın alıyoruz

Her zaman montür üstündeki veya mücevher halindeki pırlantalara en adil fiyatı vererek satın almaya çalışıyoruz. Bazı mücevherciler sadece en ucuz şekilde pırlanta almaya çalışıyor veya bazılarıda pahali kaliteli pırlanta yı ellerinde stok olarak kalmasından korktukları için almıyorlar.

Doğal olarak rakiplerimizin verdiği rakamın 2 veya 3 katını vermiyoruz ancak aramızda kesinlikle 10% ve 20% lik bir fark oluyor. Günümüzde çoğu mücevherci, 2.ci el pirlanta veya sattıkları pırlanta ları geri almak istemiyorlar. Bunun 2 temel nedeni var. Birincisi geri alma işlemi gerçek bir pirlanta uzmanı elemanını bu işe tahsis etmeleri, ikiniciside müşteriler ürünleri geri vermek istediklerinde gerçekte kuyumcunun bu işte ne kadar kar ettiğini görmesi.

Bizim gibi gerçekten mücevher işi yapan ile sadece dükkanında mücevher satan kişiler arasındaki fark burada ortaya çıkıyor.

Ct
0,39
0,47
0,39
Renk
I
G
J
Berraklık
VS2
SI3
SI1
Rap $
19
17
15
Rap $/Ct
1900
1700
1500
Taş Değeri (Rap)
741
799
585
Dükkan Kâr Payı %30
519
559
410
Toptancı %10
467
503
369
Simsar %5
443
478
350

Sertifikalı Pırlanta lar
Uluslarası bilinen ve kabul gören labratuarlardan sertifikalı pırlanta yı satmak tabiiki diğerlerine göre daha kolaydır. Mücevherciler tarafından veya dükkanın kendine ait sertifikalarının uluslararası hiçbir geçerliliği yoktur. #uluslaraarası sertifikayı açıklayan sayfa #

Ücretsiz Değer Biçme

Yapmak kaçındığımız işlerden biride , ücretsiz pırlanta değerlendirme yapmaktır. Zaman içersinde gördük ki ücretsiz değerlendirme yaptığımızda , yeni modeller veya gerçek müşterilere ayıracağımız zamanı sadece merak için değerlendirme yaptıranlara harcıyoruz. Sizlere daha iyi hizmet vermek için bu uygulamadan kaçındık. Bize mücevheriniz ne yapma istediğiniz söylediğinizde çok cüzzi bir ücret karşısında pırlanta nıza değerlendirme yapıyoruz.

Size Yardım Edebilmemiz İçin Bize Yardımcı Olun
Başlangıç olarak sizi mücevherinizin sahibi olarak mücevherinizin geçmişini bizden daha iyi biliyorsunuz. Mücevheriniz 10 saniye bakıp, değer biçmek bizim tarzımız değildir. Biz olaya daha profesyonel yaklaşmaya çalışıyoruz, doğal olarak bu işlem de gerek dikkatli inceleme ve expertiz araştırmlarından dolayı biraz zaman alıyor. Bazı ürünlerin en iyi alıcısı olmayabiliriz. Bu tür durumlarda sizi en iyi şekilde yönlendirmeye çalışırız. Bunca senedir deneyimlerimiz gösterdiki, bizimle ne kadar çok bilgi paylaşırsanız, bizde o kadar çabuk bir sonuca ulaşıp size daha çabuk yardımcı olabiliyoruz.

Bir Sonraki Aşama
Eğer bize pırlatan ızı gönderirseniz, size memnuniyetle bir teklif yaparız. Bize gönderirken, bütün pırlanta nız ile bütün bilgileri , değerlendirme bedelini ve ödemeyi ne şekilde istediğinizi belirten bir yazı ile göndermeniz gerek. Lütfen gönderiniz iöinde kendinize ait bütün iletişim biilgileri özellikle size kolaylıkla ulaşabileceğimiz bir telefon numarasını da bildirmeyi unutmayın. Genelde zamandan tasarruf nedeniyle müşterilerimize telefon aracılığ ile teklif vermeyi tercih ediyoruz. Eğer teklifimizi kabul ederseniz, size ödemenizi, ödemiş olduğunuz değerlendirme bedeli ile birlikte göndeririz.

How much can I get for my diamond?

Obviously this is the single most important question when you are considering selling a piece of diamond jewelry. The value of a diamond is primarily determined by its 4C’s:

CARAT: how much does the diamond weigh?
COLOR: does the diamond look yellow?
CLARITY: can you see any ‘stuff’ in the diamond?
CUT: how well does a diamond reflect light?

Once these four factors are known, we can determine how much your diamond is worth. To make this process as quick as possible we have come up with the diamond price quote system that will enable us to quickly place a value on your diamond.
You are under no obligation to sell us your diamond, and the quote is free. Try our diamond price quote now.
For a greater understanding of the diamond market, how a diamonds value is estimated and what will happen to your diamond after it is sold, read our General Overview of selling diamonds.

How quickly do I get paid ?

After you accept our offer to purchase your diamond, you can be paid in as little as 6 hours. Our standard payment method is via a certified bank draft, and is delivered anywhere in the US via first class mail. For sellers who need the cash fast, we also offer payment via direct bank transfer which will place the cash in your account in just a few hours. Express payment by bank transfer does carry a surcharge of $10.00 which can be deducted from the amount you will receive for your diamond. Your bank may also charge you an incoming wire transfer fee. Our standard payment method (certified bank draft) is of course free.

Will you purchase my diamond ?

We are interested in purchasing all shapes of diamonds, round, square, heart shaped etc. We buy all shapes and colors, all the time. We are currently looking to purchase diamonds that are at least 0.75 ct (3/4 carat) in weight or larger. If you have a ring with multiple diamonds, at least one of the diamonds must be 0.75 ct or larger. We do not purchase diamonds that: # Have been clarity enhanced (CE) # Laser drilled # Artificially color treated # Are of SI3, I1, I2 or I3 clarity # Contain black eye visible inclusions

Do you purchase rings ?

We are interested in purchasing diamonds, if your diamond is set in a ring or some type of jewelry we will purchase the diamond and the jewelry. The price paid for the ring itself will be determined on the weight and purity of the metal plus the value of the diamonds. We do not currently purchase gold bands, or gold chains without diamonds that do not meet our minimum requirements.

How do I find my diamond information ?

When diamonds are sold, they often come with a report or certificate that has the diamond’s vital statistics. These certificates are issued by diamond grading labs such as GIA, EGL, AGS or IGI which are the biggest in the USA, there are dozens of smaller lesser known labs as well. If you have a certificate issued by a diamond lab, it should contain enough information to use our diamond price quote to get a value for your diamond. You may have an appraisal done by an independent appraiser, or the jewelry store where your diamond was purchased. These may or may not have all the details necessary to use our diamond price quote system.

Will you take the diamond out of my ring ?

If your diamond is currently set into a ring or other piece of jewelry, it will be inspected by a gemologist in the setting. We will not remove the diamond from its setting for the inspection. Should you decide not to sell us your diamond, the diamond or jewelry would be returned to you in its original condition

Do you sell diamonds ?

As much as we like diamonds, and would love to keep them all… we must sell in order to keep buying. Diamonds we purchase may be recut to correct any damage or sold directly to a diamond broker. We do not sell diamonds to members of the general public.