PIRLANTA ALIRKEN BİZİM TAVSİYELERİMİZ

Müşterilerimiz ne kadar bilgili ise bizim işimiz o kadar kolay oluyor. Pırlanta satın almadan önce ne aldığınız hakkında size detaylı bilgi vermeye çalışıyoruz ancak bazen zaman bazen dikkat bu bilgilerin hepsinin özümsenmesinde engel teşkil ediyor. O yüzden sizlere çok kısa bir özet hazırladık. İstarseniz bize danışın isterseniz bu özet ile karar verin.

Bu özetteki amacımız size kusursuz, mükemmel bir pırlantadan çok, bütçenize uygun, dengeli bir pırlantanın tarifini yapabilmektedir. Zor kazanılmış paranızı harcamadan evvel diğer opsiyonları da değerlendirmeniz ve ona göre karar vermenizdir.

We hope this guide will be beneficial in helping you find right diamond that is perfect for you.

Carat

Pırlantanın carat’ı konusunda çok tavsiye edilecek bir nokta yok. Özetle ne kadar büyük ise o kadar iyidir. Ancak büyüklük herşey anlamına da gelmez. Stiliniz, bütçeniz ve sosyal durumunuz, etraftaki arkadaşlarınızın taktıkları pırlantanın büyüklüğü gibi faktörleri göz önüne almak gerekir.

Pırlantanın ağırlığı karat ile ölçülür. Karat ağırlığı, pırlantanın en kolay ölçülebilir niteliğidir. “Karat” sözcüğü, eski mücevher tüccarlarının pırlantalarını tartmak için kullandıkları “carob” adı verilen keçi boynuzu tohumundan gelmektedir. Bu tohumların ağırlığı, şaşılacak derecede birbirine benzerlik gösterir. Eskiden 1 karatlık pırlanta 1 keçi boynuzu tohumunun ağırlığına eşitti. Günümüzde ise karat 0.2 gramlık (200 mg) standart bir metrik ölçüdür. Her karat 100 eşit puana bölünür. örneğin bir çeyrek karat 25 puandır ve 0,25 ct şeklinde yazılır. Türkçe’de bu puanlara “santim” denmektedir. İki farklı pırlantanın eşit karat ağırlığına sahip olması, aynı fiyatta olmasını gerektirmez.

UNUTMAYIN : Aynı carat ağırlığa sahip olan iki pırlanta arasında 1’e 3 hatta 4 fiyat farkı rahatlıkla olabilir. Bu farkı da renk, berraklık, kesim gibi diğer unsurlar belirler.

Renk

Pırlantaların çoğu renksiz gibi gözükür. Fakat aralarında belli belirsiz ton farkları vardır. Genel olarak bir pırlanta ne kadar renksiz ise o kadar değerlidir. Renksiz pırlanta yok denecek kadar azdır.

Normal sosyal ortamlarda, pırlantanın renginin anlaşılması zordur. Buradan anlatmak istediğimiz aslında D “mükemmel” pırlantayı aramamanız. Gerçek değerinde (burada kuyumcuarın kafalarına göre yazdıkları renk değerlerinden bahsetmiyoruz) bir J hatta K bile iş görür. Burada önemliolan “gerçek değerde” yorumudur. Çoğu kuyumcunun M renkli pırlantalara H renginde dediğini biliyoruz.

Diğer berraklık ve kesim unsurlarını halledince bütçenizin bir kısmını daha iyi bir renk ve bir kısmını da biraz daha büyük bir taşa ayırabilirsiniz.

Pırlanta Berraklık (Clarity)

Çok paranız var ise VS2 ve üstünü alın, bizce SI1-SI2-SI3 pırlantalar alınabilecek iyi pırlantalardır, hataların hiçbiri çıplak göz ile görülemez ve pırlantanızın parlaklığına ve güzelliğine etkisi olmaz.

“Berraklığı daha iyi olan pırlanta daha çok parlar” yorumu ise doğru değildir.

Gerçek SI2 her zaman iş görür.

Kesim

Kesim, elmas üzerinde insan eliyle yaratılan tek özelliktir. Pırlantanın göz kamaştırıcı ışıltısı, kesimin ustalığına ve kullanılan teknolojiye bağlıdır. Kesimin hassasiyeti ve inceliği, pırlantanın ışığı yansıtma ve kırma oranlarını belirler. Kesim ne denli iyiyse, pırlantanın parlaklığı, ışıltısı ve kıvılcımı o denli artar. Doğru oranlarda kesilmiş pırlantanın bir yüzeyinden giren ışık diğer yüzeyinden yansır ve dağılarak “taç” denilen üst kısmından yayılır. Kesim çok derinse, ışığın bir kısmı pırlantanın “külah” olarak adlandırılan alt kısmından kaçar. Kesimin yeterince derin olmaması da ışığın külahtan kaçmasına yol açar ve pırlantanın yeterince parlamamasına neden olur. İyi kesilmiş bir pırlanta, parlaklığını en iyi yansıtan doğru açılardaki yüzeylerden (faset) oluşur. Bununla birlikte pırlantanın şekli ve kesim tekniği birbirinden farklı konulardır. Pırlantanın şekli zevke göre değişiklik gösterir. 

Kesinlikle kesimden taviz verilmemesi gerekir. Kesim muhakkak İDEAL olmalıdır. İdeal pırlanta kesim detayları sayfalarımızda mevcuttur.

Pırlanta Şekilleri

Burası sadece zevkinize kalmış Bizim tavsiyemiz yuvarlaktan şaşmamanız ama bu sadece bizden tavsiye.

Sertifika

Uuuh ! İşte en büyük tıkanıklık burada.

Neden sertifikalı pırlantalar daha pahalı ?

Gerçek değerleri, unutmayalım, pırlanta borsası olan bir ürün. Anlayacağınız kimse 1,000 dolarlık bir pırlantayı 800 dolara satmaz.

Peki sertifika aldığınız ürüne ait değil ise ?

Dükkandan satın alacaksanız …