İnsan Yapımı Pırlanta Nedir?

Laboratuar elmasları, madenden çıkarılan elmaslarla aynı kristal yapıya sahiptir: kübik kristal yapıda düzenlenmiş karbon atomları. Yüksek kaliteli laboratuvar elmasları, doğal elmaslarla aynı optik ve fiziksel özelliklere sahiptir.

Büyüme süreci doğal elmas büyümesine benzer olduğundan, laboratuarda oluşturulan elmasların renk ve berraklıklarında hala farklılıklar vardır. Başka bir deyişle, laboratuvarda yetiştirilen elmasların tümü renksiz ve kusursuz değildir. İnsan yapımı elmaslar, topraktan çıkarılan elmasları derecelendiren aynı bağımsız gemoloji laboratuvarları tarafından, madenden çıkarılan elmaslarla (Dört C) tamamen aynı kriterlere göre derecelendirilir.

Kübik zirkonya ve mozanit gibi ucuz elmas taklitlerinin aksine, PırlantaTektas.com tarafından sunulan laboratuvar elmasları, madenden çıkarılan elmaslarla karşılaştırıldığında ayırt edilemez bir parlaklığa, parıldamaya, parlamaya ve ateşe sahiptir. Eğitimli gemologlar, özel laboratuvar ekipmanı olmadan elmaslarımız ile doğal elmaslarımız arasındaki farkı anlayamaz.

insan yapimi pirlanta ve doğal pırlanta madeni

PirlantaTektas.com, kaliteli mücevherlerimizde yalnızca laboratuvarda yetiştirilen pırlantaları gururla sunar. Madenlerden çıkarılan elmaslarla karşılaştırıldığında, sürdürülebilir şekilde kültürlenen elmaslarımız daha az yabancı maddeye ve daha az kusura sahiptir. Bu, elmaslarımızı, çıkarılan elmasların büyük çoğunluğundan daha beyaz, daha parlak ve daha güçlü kılar.

ELMAS NASIL YETİŞİR?
Karbonun Elmasa Kristalleştiği Dünyadaki Koşulları Kopyalayarak

Elmas yetiştirme yeteneği, insanların şimdiye kadar başardığı en hassas ve en zor üretim tekniklerinden biridir. Değerli taş kalitesinde elmas yetiştirme hassasiyetini geliştirmek neredeyse 60 yıllık bir çaba gerektirdi.

Günümüzde elmas değerli taş yetiştirmenin iki yöntemi vardır:Yüksek Basınç-Yüksek Sıcaklık (HPHT) &Kimyasal Buhar Biriktirme (CVD). Her işlem, belirli boyut ve renkteki elmaslar için en uygunudur.
Pirlanta Tektas HPHT

HPHT masif düdüklü tencerelerde elmas büyümesi meydana gelir. Küçük elmas tohumları bir büyüme hücresine yerleştirilir ve elmas tohumların üstüne grafit yerleştirilir. Düdüklü tencere 1500°C'ye ısıtılır ve deniz seviyesindeki basıncın yaklaşık 70.000 katına kadar basınç uygulanır.

Bu aşırı sıcaklık ve basınçta, büyüme hücresindeki grafit eritilerek sıvı karbona dönüştürülür ve ardından dikkatlice soğutularak karbonun en güçlü formu olan elmas kristaline dönüştürülür.

Pirlanta Tektas CVD

CVD elmas büyümesi vakumlu plazma reaktörlerinde meydana gelir. İnce elmas plakalar bir büyüme hücresine yerleştirilir ve reaktöre hidrokarbon gazı enjekte edilir. Yüksek güçlü mikrodalgalar gazın moleküllerini parçalıyor ve karbon atomları elmas plakaların üzerine çökerek elmas atomunu atom atomuna dikey olarak büyütüyor.

Ortaya çıkan CVD elmasları, elması 'sıkıştırmak' için sıklıkla aşırı basınca maruz kalır. Bu ilave adım, elmas kristalinin kalitesini artırarak, pırlantaya daha iyi renk ve ışık performansı kazandırır.

Yaygın yanlış anlamalar

Laboratuvarda yetiştirilen elmaslar hakkında korku, belirsizlik ve şüphe yaratmak amacıyla, madenlerden çıkarılan elmas lobisi tarafından teşvik edilen birçok yanlış 'gerçek' vardır. Aşağıda en yaygın kavram yanılgıları yazmaya çalıştık.

Yanlış Kanı #1: Laboratuar Elmaslarının Üretimi Ucuzdur

Bu en yaygın yanılgıdır ve tamamen yanlıştır. De Beers'in elmas madenciliği için kendisinin bildirdiği maliyetler Yüz başına 104$ (ham elmaslar için) 2015 yılında. Her bir elması bir laboratuvarda yetiştirmenin marjinal maliyeti, elmasları bir laboratuvarda yetiştirmek için gereken makinelerin sabit maliyetlerini göz ardı etseniz bile, De Beers ve diğer madencilik operasyonlarının elmasları Dünya'dan çıkarma maliyetinin birçok katıdır. laboratuvarda kültür elmasları.
Elmasları kesme, cilalama ve sınıflandırma maliyetleri, menşei ne olursa olsun (yetiştirilmiş veya çıkarılmış) tamamen aynıdır.

 

Yanlış Kanı #2: Tüm Laboratuvar Elmasları Renksiz ve Kusursuzdur

Laboratuvarda elmas yetiştirme süreci, jeolojik büyüme sürecine çok benzer. Maden elmaslarında bulunan aynı türden kalıntılar ve kusurlar laboratuvar elmaslarında da meydana gelebilir. Elmas kristali çok hızlı büyürse, elmasta çok küçük çatlaklar (tüyler) oluşabilir. Ayrıca, elmasın neredeyse renksiz veya hafifçe dahil olmasına neden olan eser elementlerin küçük kalıntıları veya diğer büyüme kusurları da olabilir. Laboratuar elmasları, maden elmaslarını da derecelendiren tamamen aynı bağımsız gemolojik laboratuvarlar tarafından, maden elmaslarıyla tamamen aynı kriterlere göre bağımsız olarak derecelendirilir.

 

Yanlış Kanı #3: Laboratuvar Elmasları Piyasayı Dolduracak

Her yıl çıkarılan, kesilen ve cilalanan yaklaşık 25 milyon karat elmas değerli taş vardır; mevcut madenlerde ise milyarlarca karat daha fazladır. De Beers mevcut elmas rezervlerinin şu şekilde olduğunu tahmin ediyor:479,7 milyon karat. Mevcut maden arzının yüzde birini üretecek kadar büyük üretim tesisleri inşa etmek, tesisin inşası için yüz milyonlarca dolar, tesisin işletilmesi için ise yılda on milyonlarca dolar sermaye harcaması gerektirecektir. Laboratuar elmaslarının toplam elmas pazarının son derece küçük bir kısmı olmaktan çıkması uzun yıllar alacak.

Yanlış Kanı #4: Çıkarılmış Elmas Fiyatları Laboratuvar Elmasları Tarafından Düşürülür
  • Bu yanılgı üç yanlış varsayıma dayanmaktadır:
    1. Elmaslar nadirdir (aşağıya bakın)
    2. Dünya genelindeki laboratuvarlarda bu nadirliği azaltmaya yetecek kadar elmas yetiştirilecek (bkz. Yanlış Kanı #3)
    3. Elmas yetiştirmek, çıkarmaktan daha ucuzdur (bkz. Yanlış Kanı #1)
  • Çıkarılmış fantezi renkli elmaslar ve büyük yatırım sınıfı elmaslar oldukça nadir olsa da, şu anda dünya çapında sahip olunan bir milyar karattan fazla elmas değerli taş bulunmaktadır. Uzmanlar, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Baby Boomer Kuşağı'nın, önümüzdeki birkaç on yıl içinde miras alınacak veya yeniden satılacak 500 milyon karattan fazla elmas değerli taşa sahip olduğunu tahmin ediyor. Ada, çıkarılan elmasların değerine yönelik en büyük tehdidin, önceden çıkarılan elmasların geri dönüştürülmesi ve yeniden satılması olduğuna inanıyor.

Yanılgı #5: Endüstri Sadece Değerli Taş Üretmek İçin Vardır

Aslında elmas endüstrisinin var olmasının ana nedeni, elmas değerli taşları yetiştirmek değil, bunun yerine endüstriyel, hesaplamalı, sağlık hizmetleri ve bilimsel uygulamalar için işlevsel elmaslar yetiştirmektir.