Doğal Pırlanta Rehberi

Pırlanta Nedir?

Bir milyar yıldan fazla bir süre önce, Dünya yüzeyinin derinliklerinde, karbon atomları yüksek sıcaklıklar ve aşırı basınç altında sıkı bir şekilde bağlanarak dünyanın en sert doğal minerali olan Pırlanta ortaya çıktı.Milyonlarca yıldır saklı olan Pırlantalar, volkanik aktivite onları magma içinde yukarıya taşıdıktan sonra Dünya yüzeyine ulaştı. Daha sonra M.Ö. 4. yüzyılda Hindistan'da ilk Pırlanta bulundu. Yüzyıllardır olduğu gibi bugün de Pırlantalar dünyadaki en güzel ve imrenilen nesnelerden biridir.

PırlantaTektas.com Farkı

1997 yılında kurulduğumuz günden itibaren Pırlanta sektöründe devrim yaratmak için yola çıktık. Bu nedenle, Beyond Conflict Free™ Pırlantalarla, standartları aşan yeni bir standardın öncülüğünü yaptık.Kimberley Süreci müşterilerimize gerçekten etik, sürdürülebilir ve göz alıcı Pırlantalar sunmak. Sektörü sürekli olarak iyilik için dönüştürmeye kararlıyız: Pırlantalarımızın nereden geldiğini biliyoruz ve bu bilgiyi sizinle paylaşıyoruz; böylece taktığınız mücevherler hakkında kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Pırlanta Çeşitleri

Doğal Pırlantalar

Doğal Pırlantalar, aşırı ısı ve basınç koşulları altında Dünya'nın derinliklerinde oluşur. Neredeyse %99,95'i karbondan oluşur ve diğer %0,05'i, temel kimyasının bir parçası olmayan eser elementleri yansıtır; bu da Pırlantaın tek bir elementten oluşan tek değerli taş olmasını sağlar. Bunlar Dünya'da bulunan doğal olarak oluşan en sert materyaldir ve en çok arananlardan biridir.

 

İnsan Yapımı Pırlantalar

İnsan Yapımı Pırlanta optik, kimyasal ve fiziksel olarak doğal Pırlantalarla aynıdır. Başka bir deyişle, görünürler, hissederler ve aynıdırlar. Farklılıkları yalnızca kökenlerinde yatmaktadır; doğal Pırlantalar Dünya'da oluşur ve İnsan Yapımı Pırlanta, özel ekipmanlara sahip profesyoneller tarafından yetiştirilir. Diğer bir fark ise maliyetle ilgilidir; Laboratuarda yetiştirilen Pırlantalar, doğal Pırlantalara göre daha az nadir olduğundan, genellikle çok daha erişilebilir bir fiyata gelirler.

İnsan Yapımı Pırlanta Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

4 C Pırlanta

Bir pırlantada ne arayacağınızı merak ediyorsanız, başlamanız için en iyi yer 4C'yi anlamaktır: kesim, renk, berraklık ve karat. Amerika Gemoloji Enstitüsü (GIA) tarafından 1940'larda oluşturulan 4C, Pırlantaların kalitesini tanımlamak ve belirlemek için evrensel bir ölçek görevi görür.

 • Adil
 • İyi
 • Çok güzel
 • İdeal
 • Süper İdeal

Adil

Ağırlığı maksimuma çıkarırken ışığı da yansıtan kaliteli kesim. İyi bir kesim kadar parlak olmasa da yine de kaliteli bir Pırlantatır.

Kesmek

Kesim, bir pırlantanın parlaklığını, ışıltısını ve ateşini belirleyen fasetlerin oranı ve düzenidir. Ölçek Mükemmel'den Kötü'ye kadar değişir.Pırlanta Kesim Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

 • J
 • BEN
 • H
 • G
 • F
 • VE
 • D

D Renk

Kesinlikle renksiz veya buzlu beyaz. En yüksek renk derecesi; son derece nadir ve en pahalı.

Renk

Renk, bir pırlantanın içinde renk yokluğunu ifade eder. Ölçek D (renksiz) ile Z arasında değişir. Bu aralığın dışındaki pırlantalar 'fantastik renkli' olarak kabul edilir.

Pırlanta Rengi Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

 • SI2
 • SI1
 • VS2
 • VS1
 • VVS2
 • VVS1
 • EĞER
 • FL

Biraz dahil 2. Kalıntılar 10x büyütme altında görülebilir ve çıplak gözle görülebilir. SI1'den daha fazla kapanım.

Netlik

Berraklık, bir pırlantanın iç kalıntılarının ve yüzey kusurlarının bulunmamasına atıfta bulunur. Ölçek Dahili Kusursuz'dan Dahil'e kadar değişir.

  

Pırlanta Berraklığı Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

6 Numara Elin Gerçek Pırlanta Boyutu

0,25 CT

2.00

2,00 CT

Karat

Karat, pırlantanın boyutunu değil ağırlığını tanımlayan bir ölçü birimidir. Bir karat kabaca bir ataşın ağırlığına eşittir.Pırlanta Karat Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Pırlanta Sertifikası

Hepsi dahil birçok PırlantaParlak Dünya Pırlantaları, Amerika Gemoloji Enstitüsü (GIA), Uluslararası Gemoloji Enstitüsü (IGI), HRD Antwerp ve Gem Sertifikasyon ve Güvence Laboratuvarı (GCAL) gibi bağımsız kurumlar tarafından sertifikalandırılmıştır. Bir pırlantayı derecelendirmek için eğitimli profesyoneller kesim, renk, berraklık ve karatı değerlendirmek üzere özel ekipmanlar kullanır. Ayrıca netlik özelliklerinin bir diyagramını ve oranlarının grafik gösterimini de çizebilirler. Sertifikalar ayrıca simetri, cila, floresans, şekil veya ölçümlerle ilgili notları da içerebilir.

 

Sertifikalar, taşınızın yalnızca kalite özelliklerini değil aynı zamanda orijinalliğini de detaylandırdığı için önemlidir. Sertifikasyon süreci sırasında, çoğu pırlantaya, sertifikasyondaki numarayla ilişkili benzersiz bir numara lazerle yazılır; bu, büyütme altında, sahip olduğunuz pırlantanın sertifikalı pırlantayla aynı olduğunu her zaman görsel olarak doğrulayabileceğiniz anlamına gelir. . Müşterilerimize satın aldıkları ürünleri dijital olarak teslim ediyoruz. Kağıt sertifikaları yerine dijital sertifikalar sağlamak, kağıt kullanımımızı, ambalajlarımızın boyutunu ve nakliye emisyonlarımızı azaltır, dolayısıyla karbon ayak izimizi azaltır.

Pırlanta Şekli

Şekil, bir pırlantanın dış hatlarının dış görünüşünü ifade eder. Bir pırlantanın iç faset düzenlemesini ifade eden kesimden farklıdır. En popüler şekil yuvarlaktır ve diğer herhangi bir şekil (zümrüt, markiz veya oval gibi) 'süslü şekil' olarak kabul edilir.

Pırlanta Şekli Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Pırlantaları Şekle Göre Satın Alın

Pırlanta Sertliği

Pırlanta, Dünya üzerinde doğal olarak bulunan en sert mineraldir. O kadar zordur ki, 1822'de geliştirilen bir derecelendirme sistemi olan Mohs ölçeğinde en yüksek sertlik seviyesinde (10) yer alır. Bir Pırlantaın sertliği onun çizilmeye karşı direncini belirtir ve yalnızca bir Pırlantanın bir Pırlantayı çizebileceği doğrudur. . Bu nedenle, pırlantalar günlük kullanım için idealdir ve bu da onları mücevherlerin yanı sıra nişan yüzüklerinde de merkez taşlar olarak mükemmel kılar.

Pırlanta Floresan

Pırlanta floresansı, ultraviyole (UV) ışığın bir Pırlanta üzerindeki etkisini ifade eder. Gün ışığının ayrılmaz bir parçası olan uzun dalga UV'ye Pırlantaın verdiği tepkinin yoğunluğuna göre derecelendirilir. Floresan, Pırlantaların UV ışığı altında mavi veya sarı bir parıltı yaymasına neden olabilir, ancak normal ışık altında Pırlanta görünümü üzerinde gözle görülür bir etkisi olmadığı gibi taşın yapısal bütünlüğünü de etkilemez.

Daha fazla bilgi edin

Pırlanta Fiyatı

Pırlanta fiyatı, nadirlik ve kaliteye bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Kesim, renk veya berraklık açısından daha yüksek dereceli Pırlantalar veya karat ağırlığı daha büyük olan Pırlantalar daha nadirdir ve bu nedenle daha düşük dereceli veya karat ağırlığına sahip olanlardan daha pahalıdır. Laboratuarda yetiştirilen Pırlantalar, Dünya'da bulunan doğal Pırlantalardan daha az nadirdir ve bu nedenle daha ucuzdur.

Pırlanta Derecelendirme Ölçeği

Pırlantalar, Amerika Gemoloji Enstitüsü (GIA) tarafından geliştirilen ve kesim, renk, berraklık ve karatı analiz eden bir ölçekte derecelendirilir. Bu 4C, herhangi bir pırlantanın kalitesini tanımlama ve belirlemede evrensel olarak kabul edilen standart olarak kabul edilmektedir.

Pırlanta Nasıl Satın Alınır

Hayalinizdeki pırlantaya karar verirken aşağıdakileri yapmanız önemlidir:

 

 1. 4C üzerinde çalışın. Sizin için en iyi Pırlantaı bulmak için 4C'yi bütçenizle dengelemeyi öğrenin. Yüksek karatlı bir taş arıyorsanız, uygun fiyatlı tutmak için kesimden, renkten veya berraklıktan fedakarlık etmeniz gerekebilir. Veya tam tersi, renksiz bir taş arıyorsanız karattan, kesimden veya berraklıktan fedakarlık etmeniz gerekebilir. Ve unutmayın, hiçbir Pırlanta birbirinin aynısı değildir ve bir Pırlantaın nasıl görünmesi gerektiğine dair doğru bir cevap yoktur.

  

 1. En sevdiğiniz şekli seçin. Sırasındayuvarlak parlak Pırlantalar en popüler olanlardır; aralarından seçim yapabileceğiniz birçok başka şekil olduğunu unutmayın. Brilliant Earth'te yuvarlaklığa ek olarak sekiz şekil sunuyoruz:oval,minder,prenses,Işıltılı,zümrüt,markiz,armut, Veascher.

  

 1. Sertifikalı olduğundan emin olun. Pırlantanızın orijinalliğini ve kalitesini kanıtlamak için GIA, IGI, HRD veya GCAL gibi bağımsız bir kuruluştan dijital veya fiziksel bir sertifikayla gelmesi gerekir. Tüm Brilliant Earth Pırlantaları sertifikalıdır ve satın almayı düşündüğünüz diğer Pırlantalar da sertifikalı olmalıdır.

Brilliant Earth olarak, müşterilerimize tüm şekil ve boyutlarda inanılmaz bir sürdürülebilir ve etik Pırlanta yelpazesi sunmaktan gurur duyuyoruz, bu nedenle Pırlanta aramalarımızda en iyi şekilde gezinmek için filtrelerimizi kullanmanızı öneririz. Umduğunuz şekli ve 4 C'yi belirledikten sonra, onu mükemmel parçaya daraltmak için filtreleyin.

  

Uzmanlarımız da7/24 ulaşılabilir Büyük ve küçük sorularınıza yardımcı olmak için sohbet, telefon, mesaj ve e-posta yoluyla. Pırlantaları bizzat görmek ilginizi çekiyorsa,bir randevu ayarla ve gelip bizi gör.

Pırlanta Sınavı

Hayalinizdeki Pırlantaı bulmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Testimiz mükemmel olanı keşfetmenize yardımcı olmak için burada.

Sınav olmak

Pırlanta Gerçekleri

 1. Pırlanta kelimesi, yenilmez veya yok edilemez anlamına gelen Yunanca "adamas" kelimesinden türemiştir.

 

 1. Cullinan Heritage Diamond, yumurta büyüklüğünde bir taştır ve şimdiye kadar kaba, kesilmemiş biçimde keşfedilen en büyük Pırlantatır. Başlangıçta 3.106 karat ağırlığında olan bu taş, sonunda 530 karat ve 317 karat olmak üzere dokuz taşa bölündü. Her ikisi de artık Birleşik Krallık'taki Kraliyet Mücevherlerinin bir parçası.
 2. Bilinen ilk nişan yüzüğü, Avusturya Arşidükü Maximillian'ın Burgundy'li Mary'ye Pırlantalarla yazılmış M harfinin yer aldığı altın bir yüzükle evlenme teklif ettiği 1477 yılına aittir.
 3. Dünyanın en nadir Pırlantaları kırmızı veya turuncu renkli doğal Pırlantalardır.
 4. 44,52 karatlık mavi Pırlanta olan Umut Pırlantaı türünün en büyüğüdür ve lanetli olduğu söylenmektedir. Orijinali 115 karat olan ve Hint kökenli olan bu parça, bir Hindu heykelinin gözünden çıkardıktan sonra onu yeniden kesen bir tüccar tarafından çalındı ​​ve daha sonra ona lanet ettiği iddia edilen rahiplerin gazabına uğradı.
 5. Bilim insanları, Dünya'dan elli ışıkyılı uzaklıkta, on milyar trilyon trilyon karatlık Pırlantatan oluşan bir yıldız keşfettiler. Ona Lucy adını verdiler (gökyüzünde Pırlantalarla dolu olduğu için buna uygun).

Brilliant Earth Pırlanta Koleksiyonları

Blockchain Koleksiyonu

Blockchain, bir Pırlantaın madencilik şirketinden pazara ve size ulaştığı ana kadar olan yolculuğundaki her adımı takip eder. Pırlantaınızın nereden geldiğine ve nasıl tedarik edildiğine dair kalıcı bir dijital kayıt sağlar.

Blockchain Pırlantaları Satın Alın

Gerçekten Brilliant™ Koleksiyonu

Truly Brilliant™, çeşitli karat ağırlıklarında izlenebilirlik, sürdürülebilirlik, kesim, renk ve berraklık dengesi nedeniyle seçilen, ustalıkla seçilmiş pırlantalardan oluşan birinci sınıf bir koleksiyondur.

Truly Brilliant™ Pırlantaları Satın Alın

Pırlanta SSS'leri

Bir Pırlantayı nasıl temizlersiniz?

Evde bir Pırlantaı temizlemek için onu 5 dakika boyunca ılık sabunlu suda bekletin. Daha sonra, herhangi bir kir veya kirden arındırmak için dikkatlice fırçalamak için bir diş fırçası kullanın. Daha ayrıntılı temizlik talimatları için, bölümümüzü okuyun.Ürün Bakım Kılavuzu.

Pırlanta test cihazları nasıl çalışır?

Pırlanta test cihazları termal veya elektriksel iletkenliği test eder. Pırlantalar ısıyı çok iyi iletir ancak taklitlerin çoğu bunu yapmaz. Termal testler Pırlantaları (laboratuar ve doğal) doğru bir şekilde tanımlarken, elektrik testleri bazen yanlış pozitif sonuçlar verebilir.

Pırlantalar ne kadar nadirdir?

Madenlerde bulunan ham Pırlantaların çoğu düşük kaliteli olduğundan ve yalnızca endüstriyel amaçlarla kullanıldığından, mücevher kalitesinde Pırlantalar oldukça nadirdir.

Pırlanta hangi ayın burç taşıdır?

İçinde doğanlarNisan doğum taşı olarak Pırlantaın şanslı alıcılarıdır.

Pırlanta aksanı ne anlama geliyor?

Pırlanta vurgusu bant veya ayar boyunca küçük bir Pırlantatır.nişan yüzükleri,evlilik yüzükleri, veyagüzel takı. Genel olarak aksan, belirli bir parçanın merkez taşı dışındaki diğer Pırlantalardır.

Bir pırlantanın parıldamasını sağlayan şey nedir?

Mükemmelkesmek pırlantanın parlaklığının, ateşinin ve ışıltısının mümkün olduğu kadar parlak bir şekilde parlamasını sağlar.

Pırlantalar neyi temsil eder?

Pırlantaların doğum ayını temsil eden nisan ayını temsil ettiği ve antik çağda gücü, sevgiyi ve sağlığı simgelediği söylenir.

Kübik zirkonyayı Pırlantadan nasıl ayırt edebilirsiniz?

Eğitimsiz bir göz için bunu söylemek zor olabilir.Pırlanta ve kübik zirkonya arasındaki fark. Değerli taşınızı, tam olarak ne olduğunu doğrulayabilecek eğitimli bir profesyonele götürmenizi öneririz.

CVD Pırlanta nedir?

CVD, Kimyasal Buhar Biriktirme anlamına gelir ve CVD aracılığıyla laboratuvarda yetiştirilen Pırlantalara atıfta bulunur. CVD, İnsan Yapımı Pırlanta üretmek için yaygın olarak kullanılan bir başka uygulama olan HPHT'den (Yüksek Basınç, Yüksek Sıcaklık) farklıdır. Daha fazla bilgi edininLaboratuvar Pırlanta Kılavuzu.

GIA sertifikalı Pırlanta nedir?

GIA sertifikalı bir Pırlanta, kalite ve orijinallik açısından bağımsız olarak derecelendirilen bir Pırlantatır.Amerika Gemoloji Enstitüsü.

Yakın dövüş Pırlantaı nedir?

Vurgulu bir Pırlanta gibi, yakın dövüş Pırlantaı da güzel bir mücevher parçasının içine yerleştirilmiş küçük bir Pırlantatır. Pırlanta vurgusu merkezdeki taştan biraz daha küçük olabilir ancak yakın dövüş her zaman çok küçüktür.

Geliştirilmiş Pırlanta nedir?

Geliştirilmiş Pırlantalar, özelliklerini iyileştirmek için özel bir işleme tabi tutulmuş olanlardır.açıklık veya onlarınrenk. Brilliant Earth geliştirilmiş Pırlanta taşımamaktadır.