Pirlanta Giris 101

 

 

Bir milyar yıldan fazla bir süre önce, Dünya yüzeyinin derinliklerinde, karbon atomları yüksek sıcaklıklar ve aşırı basınç altında sıkı bir şekilde bağlanarak dünyanın en sert doğal minerali olan Pırlanta ortaya çıktı.

Milyonlarca yıldır saklı olan Pırlantalar, volkanik aktivite onları magma içinde yukarıya taşıdıktan sonra Dünya yüzeyine ulaştı. Daha sonra M.Ö. 4. yüzyılda Hindistan'da ilk Pırlanta bulundu. Yüzyıllardır olduğu gibi bugün de Pırlantalar dünyadaki en güzel ve imrenilen nesnelerden biridir.

PırlantaTektas.com Farkı

Beyond Conflict Free™ Diamond

1997 yılında kurulduğumuz günden itibaren Pırlanta sektöründe devrim yaratmak için yola çıktık. Bu nedenle, Beyond Conflict Free™ Pırlantalarla, standartları aşan yeni bir standardın öncülüğünü yaptık.Kimberley Süreci müşterilerimize gerçekten etik, sürdürülebilir ve göz alıcı Pırlantalar sunmak. Sektörü sürekli olarak iyilik için dönüştürmeye kararlıyız: Pırlantalarımızın nereden geldiğini biliyoruz ve bu bilgiyi sizinle paylaşıyoruz; böylece taktığınız mücevherler hakkında kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Pırlanta Çeşitleri

Assortment of diamond engagement rings.

Doğal Pırlantalar

Doğal Pırlantalar, aşırı ısı ve basınç koşulları altında Dünya'nın derinliklerinde oluşur. Neredeyse %99,95'i karbondan oluşur ve diğer %0,05'i, temel kimyasının bir parçası olmayan eser elementleri yansıtır; bu da Pırlantaın tek bir elementten oluşan tek değerli taş olmasını sağlar. Bunlar Dünya'da bulunan doğal olarak oluşan en sert materyaldir ve en çok arananlardan biridir.

 

İnsan Yapımı Pırlantalar

İnsan Yapımı Pırlanta optik, kimyasal ve fiziksel olarak doğal Pırlantalarla aynıdır. Başka bir deyişle, görünürler, hissederler ve aynıdırlar. Farklılıkları yalnızca kökenlerinde yatmaktadır; doğal Pırlantalar Dünya'da oluşur ve İnsan Yapımı Pırlanta, özel ekipmanlara sahip profesyoneller tarafından yetiştirilir. Diğer bir fark ise maliyetle ilgilidir; Laboratuarda yetiştirilen Pırlantalar, doğal Pırlantalara göre daha az nadir olduğundan, genellikle çok daha erişilebilir bir fiyata gelirler.

İnsan Yapımı Pırlanta Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

4 C Pırlanta

Bir pırlantada ne arayacağınızı merak ediyorsanız, başlamanız için en iyi yer 4C'yi anlamaktır: kesim, renk, berraklık ve karat. Amerika Gemoloji Enstitüsü (GIA) tarafından 1940'larda oluşturulan 4C, Pırlantaların kalitesini tanımlamak ve belirlemek için evrensel bir ölçek görevi görür.

 

CUT (KESİM)

Pırlantanın kalitesini tanımlamak ve belirlemek için kullanılan 4C kriterlerinden bizce en önemlisi Kesimdir.

Kesim, elmasın fasetlerinin ışıkla ne kadar iyi etkileşime girdiğine referans verir. Türkçe de her ne kadar sıklıkla karıştırılsa da 

SHAPE (şekil) bir pırlantanın dış hatlarını ifade eder (örneğin yuvarlakoval, veya damla),

CUT (şekil ise) kesim aslında bir pırlantanın ışığı ve ışıltıyı iletme yeteneğinden sorumludur.

Bir pırlantanın oranlarının, simetrisinin ve cilasının maksimum ışık getirisi ve baş döndürücü parlaklık sağlaması için kesmek için hassas sanat ve işçilik gerekir. Bir pırlanta ne kadar iyi kesilirse o kadar parlak olur.

Kesim, bir pırlantanın parlaklığını, ışıltısını ve ateşini belirleyen fasetlerin oranı ve düzenidir. Ölçek Mükemmel'den Kötü'ye kadar değişir.

FAIR 

fair kesim pırlanta

Ağırlığı maksimuma çıkarırken ışığı da yansıtan kesim kalitesi. İyi bir kesim kadar parlak olmasa da yine de kaliteli bir elmastır.

Good Kesim Pırlanta

Good

Kaliteden veya güzellikten ödün vermeden boyutu optimize etmek için üstün kaliteli kesim. İçeri giren ışığın çoğunu yansıtır.

Very Good Kesim Pırlanta

Very Good

İdeal kesim kadar ışık yansıtan üstün kaliteli kesim, önemli ölçüde daha düşük maliyetle sağlanır.

 

Ideal

Parlaklık ve ateşin optimum kombinasyonunu yaratmak için mükemmel kalitede kesim. Pırlantaya giren ışığın neredeyse tamamını yansıtır.

Hearts and Arrows Kesim Pırlanta

Super Ideal

En katı standartlara göre kesin. Bu elmaslar en çok arzu edilen boyutlara sahiptir ve mümkün olan maksimum ışığı geri verecek şekilde oranlanmıştır.

Pırlanta Kesim Değerlendirmesi ile İlgil Daha Fazla Bilgi için...Pırlanta Renk Derecelendirmesi

Pırlanta rengi, bir Pırlanta içindeki rengin varlığını ifade etmez.Pırlanta ama yokluğuna veya yokluğuna. Pırlantanın kalitesini tanımlamak ve belirlemek için kullanılan 4 C'den biri olduğundan, pırlantanın görünümünde ve değerinde önemli bir faktördür. Teknik olarak mükemmel bir Pırlanta, bir damla saf su gibi renksizdir, diğerleri ise hafif sarımsı bir renk tonu veya pembe veya mavi gibi süslü bir renk içerebilir.D Renk

Kesinlikle renksiz veya buzlu beyaz. En yüksek renk derecesi; son derece nadir ve en pahalı.

E Renk

Renksiz. Uzman bir gemolog tarafından yalnızca çok küçük renk izleri tespit edilebilir; nadir, yüksek kaliteli bir Pırlanta.

F Renk

Renksiz. Uzman bir gemolog tarafından hafif renk tespit edildi ancak yine de "renksiz" bir derece, yani yüksek kaliteli bir Pırlanta olarak kabul edilir.

G Rengi

Neredeyse renksiz. Daha iyi kalitedeki Pırlantalarla karşılaştırıldığında rengi fark edilir, ancak mükemmel değer sunar.

H Renk

Neredeyse renksiz. Daha iyi kalitedeki Pırlantalarla karşılaştırıldığında rengi fark edilir, ancak mükemmel değer sunar.

Renklendiriyorum

Neredeyse renksiz. Hafifçe algılanan renk; iyi bir değer.

J Renk

Neredeyse renksiz. Hafifçe algılanan renk; iyi bir değer.

Pırlanta Rengi Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Clarity BERRAKLIK veya TEMİZLİK ya da NETLİK

Berraklık, bir pırlantanın iç kalıntılarının ve yüzey kusurlarının bulunmamasına atıfta bulunur. Ölçek Dahili Kusursuz'dan Dahil'e kadar değişir.

SI2  Kalıntılar 10x büyütme altında görülebilir ve çıplak gözle görülebilir.

SI2  Kalıntılar 10x büyütme altında görülebilir ve çıplak gözle görülebilir.

SI 1. Kalıntılar 10x büyütme altında görülebilir ancak çıplak gözle pek görülemeyebilir.

SI 1. Kalıntılar 10x büyütme altında görülebilir ancak çıplak gözle pek görülemeyebilir.

 

VS 2. 10x büyütme altında kalıntıları görmek zor. Genellikle çıplak gözle kapanımları göremez.

 

VS 2. 10x büyütme altında kalıntıları görmek zor. Genellikle çıplak gözle kapanımları göremez.

VS 1. 10x büyütme altında kalıntıları görmek zor. Genellikle çıplak gözle kapanımları göremez.

VS 1. 10x büyütme altında kalıntıları görmek zor. Genellikle çıplak gözle kapanımları göremez.

VVS 2. 10x büyütmede görülmesi çok zor. VVS1'den biraz daha fazla kapanım

VVS 2. 10x büyütmede görülmesi çok zor. VVS1'den biraz daha fazla kapanım

VVS 1. 10x büyütme altında görmek çok zor

VVS 1. 10x büyütme altında görmek çok zor

Içten kusursuz. Dahili kusur yok.

Içten kusursuz. Dahili kusur yok.

 

Biraz dahil 2. Kalıntılar 10x büyütme altında görülebilir ve çıplak gözle görülebilir. SI1'den daha fazla kapanım.

 

Pırlanta Berraklığı Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Karat

Karat Tanımı: Karat nedir?

Birçok kişi karat'ı fiziksel büyüklük ölçüsü olarak karıştırsa da aslında karat, karatı tanımlamak için kullanılan bir ağırlık ölçüsüdür.elmaslar ve diğeri değerli taşlar. Bir karat 0,2 grama eşittir, yani bir ataçla hemen hemen aynı ağırlıktadır.

  

Elmas karatının neyi ölçtüğünü anlamak için karat sisteminin kökenlerini bilmek faydalı olacaktır. Her şey, ilk mücevher tüccarlarının terazilerinde küçük, tekdüze denge ağırlıkları olarak kullandıkları keçiboynuzu tohumlarıyla başladı. O zamanlar değerli taş ölçümleri uluslararası düzeyde değişiklik gösteriyordu; bir standart yoktu. Dünyanın modern metrik karatı benimsemesi 1913 yılına kadar değildi. Artık dünyanın her köşesinde bir karat aynı ağırlığa sahip.Biri olarak dört faktör Bir pırlantanın kalitesini ve değerini tanımlayan ve belirleyen karat, pırlantanın kalitesini ölçmek için kullanılan bir birim olan 'karat' ile karıştırılmamalıdır.altının saflığı.Pırlanta Karat Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Pırlanta Sertifikası

Loose diamonds, diamond tweezers, and diamond loupe.

Hepsi dahil birçok Pırlanta Parlak Dünya Pırlantaları, Amerika Gemoloji Enstitüsü (GIA), Uluslararası Gemoloji Enstitüsü (IGI), HRD Antwerp ve Gem Sertifikasyon ve Güvence Laboratuvarı (GCAL) gibi bağımsız kurumlar tarafından sertifikalandırılmıştır.

 

Bir pırlantayı derecelendirmek için eğitimli profesyoneller kesim, renk, berraklık ve karatı değerlendirmek üzere özel ekipmanlar kullanır. Ayrıca netlik özelliklerinin bir diyagramını ve oranlarının grafik gösterimini de çizebilirler. Sertifikalar ayrıca simetri, cila, floresans, şekil veya ölçümlerle ilgili notları da içerebilir.

 

Sertifikalar, taşınızın yalnızca kalite özelliklerini değil aynı zamanda orijinalliğini de detaylandırdığı için önemlidir. Sertifikasyon süreci sırasında, çoğu pırlantaya, sertifikasyondaki numarayla ilişkili benzersiz bir numara lazerle yazılır; bu, büyütme altında, sahip olduğunuz pırlantanın sertifikalı pırlantayla aynı olduğunu her zaman görsel olarak doğrulayabileceğiniz anlamına gelir.

 

Müşterilerimize satın aldıkları ürünleri dijital olarak teslim ediyoruz. Kağıt sertifikaları yerine dijital sertifikalar sağlamak, kağıt kullanımımızı, ambalajlarımızın boyutunu ve nakliye emisyonlarımızı azaltır, dolayısıyla karbon ayak izimizi azaltır.

Pırlanta Şekli

Variety of loose diamonds.

Şekil, bir pırlantanın dış hatlarının dış görünüşünü ifade eder. Bir pırlantanın iç faset düzenlemesini ifade eden kesimden farklıdır. En popüler şekil yuvarlaktır ve diğer herhangi bir şekil (zümrüt, markiz veya oval gibi) 'süslü şekil' olarak kabul edilir.

 

Pırlanta Şekli Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Pırlantaları Şekle Göre Satın Alın

Pırlanta Sertliği

Rose gold diamond engagement ring.

Pırlanta, Dünya üzerinde doğal olarak bulunan en sert mineraldir. O kadar zordur ki, 1822'de geliştirilen bir derecelendirme sistemi olan Mohs ölçeğinde en yüksek sertlik seviyesinde (10) yer alır. Bir Pırlantaın sertliği onun çizilmeye karşı direncini belirtir ve yalnızca bir Pırlantanın bir Pırlantayı çizebileceği doğrudur. . Bu nedenle, pırlantalar günlük kullanım için idealdir ve bu da onları mücevherlerin yanı sıra nişan yüzüklerinde de merkez taşlar olarak mükemmel kılar.

Pırlanta Floresan

Assortment of loose round diamonds.

Pırlanta floresansı, ultraviyole (UV) ışığın bir Pırlanta üzerindeki etkisini ifade eder. Gün ışığının ayrılmaz bir parçası olan uzun dalga UV'ye Pırlantaın verdiği tepkinin yoğunluğuna göre derecelendirilir. Floresan, Pırlantaların UV ışığı altında mavi veya sarı bir parıltı yaymasına neden olabilir, ancak normal ışık altında Pırlanta görünümü üzerinde gözle görülür bir etkisi olmadığı gibi taşın yapısal bütünlüğünü de etkilemez.

Daha fazla bilgi edin

Pırlanta Fiyatı

Oval diamond engagement ring.

Pırlanta fiyatı, nadirlik ve kaliteye bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Kesim, renk veya berraklık açısından daha yüksek dereceli Pırlantalar veya karat ağırlığı daha büyük olan Pırlantalar daha nadirdir ve bu nedenle daha düşük dereceli veya karat ağırlığına sahip olanlardan daha pahalıdır. Laboratuarda yetiştirilen Pırlantalar, Dünya'da bulunan doğal Pırlantalardan daha az nadirdir ve bu nedenle daha ucuzdur.

Pırlanta Derecelendirme Ölçeği

Loose diamonds and a grading scale sheet.

Pırlantalar, Amerika Gemoloji Enstitüsü (GIA) tarafından geliştirilen ve kesim, renk, berraklık ve karatı analiz eden bir ölçekte derecelendirilir. Bu 4C, herhangi bir pırlantanın kalitesini tanımlama ve belirlemede evrensel olarak kabul edilen standart olarak kabul edilmektedir.

Pırlanta Nasıl Satın Alınır

Assortment of diamond engagement rings.

Hayalinizdeki pırlantaya karar verirken aşağıdakileri yapmanız önemlidir:

 

1. 4C üzerinde çalışın. Sizin için en iyi Pırlantaı bulmak için 4C'yi bütçenizle dengelemeyi öğrenin. Yüksek karatlı bir taş arıyorsanız, uygun fiyatlı tutmak için kesimden, renkten veya berraklıktan fedakarlık etmeniz gerekebilir. Veya tam tersi, renksiz bir taş arıyorsanız karattan, kesimden veya berraklıktan fedakarlık etmeniz gerekebilir. Ve unutmayın, hiçbir Pırlanta birbirinin aynısı değildir ve bir Pırlantaın nasıl görünmesi gerektiğine dair doğru bir cevap yoktur.

 

2. En sevdiğiniz şekli seçin. Sırasındayuvarlak parlak Pırlantalar en popüler olanlardır; aralarından seçim yapabileceğiniz birçok başka şekil olduğunu unutmayın. Brilliant Earth'te yuvarlaklığa ek olarak sekiz şekil sunuyoruz:oval,minder,prenses,Işıltılı,zümrüt,markiz,armut, Veascher.

 

3. Sertifikalı olduğundan emin olun. Pırlantanızın orijinalliğini ve kalitesini kanıtlamak için GIA, IGI, HRD veya GCAL gibi bağımsız bir kuruluştan dijital veya fiziksel bir sertifikayla gelmesi gerekir. Tüm Brilliant Earth Pırlantaları sertifikalıdır ve satın almayı düşündüğünüz diğer Pırlantalar da sertifikalı olmalıdır.

Brilliant Earth olarak, müşterilerimize tüm şekil ve boyutlarda inanılmaz bir sürdürülebilir ve etik Pırlanta yelpazesi sunmaktan gurur duyuyoruz, bu nedenle Pırlanta aramalarımızda en iyi şekilde gezinmek için filtrelerimizi kullanmanızı öneririz. Umduğunuz şekli ve 4 C'yi belirledikten sonra, onu mükemmel parçaya daraltmak için filtreleyin.

 

Uzmanlarımız da7/24 ulaşılabilir Büyük ve küçük sorularınıza yardımcı olmak için sohbet, telefon, mesaj ve e-posta yoluyla. Pırlantaları bizzat görmek ilginizi çekiyorsa,bir randevu ayarla ve gelip bizi gör.

Pırlanta Sınavı

Hayalinizdeki Pırlantaı bulmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Testimiz mükemmel olanı keşfetmenize yardımcı olmak için burada.

Sınav olmak

Pırlanta Gerçekleri

1. Pırlanta kelimesi, yenilmez veya yok edilemez anlamına gelen Yunanca "adamas" kelimesinden türemiştir.

 

2. Cullinan Heritage Diamond, yumurta büyüklüğünde bir taştır ve şimdiye kadar kaba, kesilmemiş biçimde keşfedilen en büyük Pırlantatır. Başlangıçta 3.106 karat ağırlığında olan bu taş, sonunda 530 karat ve 317 karat olmak üzere dokuz taşa bölündü. Her ikisi de artık Birleşik Krallık'taki Kraliyet Mücevherlerinin bir parçası.

3. Bilinen ilk nişan yüzüğü, Avusturya Arşidükü Maximillian'ın Burgundy'li Mary'ye Pırlantalarla yazılmış M harfinin yer aldığı altın bir yüzükle evlenme teklif ettiği 1477 yılına aittir.

4. Dünyanın en nadir Pırlantaları kırmızı veya turuncu renkli doğal Pırlantalardır.

5. 44,52 karatlık mavi Pırlanta olan Umut Pırlantaı türünün en büyüğüdür ve lanetli olduğu söylenmektedir. Orijinali 115 karat olan ve Hint kökenli olan bu parça, bir Hindu heykelinin gözünden çıkardıktan sonra onu yeniden kesen bir tüccar tarafından çalındı ​​ve daha sonra ona lanet ettiği iddia edilen rahiplerin gazabına uğradı.

6. Bilim insanları, Dünya'dan elli ışıkyılı uzaklıkta, on milyar trilyon trilyon karatlık Pırlantatan oluşan bir yıldız keşfettiler. Ona Lucy adını verdiler (gökyüzünde Pırlantalarla dolu olduğu için buna uygun).

Brilliant Earth Pırlanta Koleksiyonları

Assortment of loose blockchain diamonds in different shapes.

Blockchain Koleksiyonu

Blockchain, bir Pırlantaın madencilik şirketinden pazara ve size ulaştığı ana kadar olan yolculuğundaki her adımı takip eder. Pırlantaınızın nereden geldiğine ve nasıl tedarik edildiğine dair kalıcı bir dijital kayıt sağlar.

Blockchain Pırlantaları Satın Alın

Truly Brilliant™ Diamond

Gerçekten Brilliant™ Koleksiyonu

Truly Brilliant™, çeşitli karat ağırlıklarında izlenebilirlik, sürdürülebilirlik, kesim, renk ve berraklık dengesi nedeniyle seçilen, ustalıkla seçilmiş pırlantalardan oluşan birinci sınıf bir koleksiyondur.