Pırlanta İnternetten Alınır mı?

İnternetten Güvenle Pırlanta Almak İçin 9 Adım

İnternetten pırlanta alışverişi yaparken her taşı güzelliğine ve 4 C’ye (Kesme, Renk, Berraklık ve Karat) göre değerlendirmelisiniz. İşte çevrimiçi seçenekler arasında gezinmenize ve gerçekten büyüleyici bir taş elde etmenize yardımcı olacak adım adım bir kılavuz.

1. Güvenilir bir satıcı seçin: Saygın bir satıcı seçmezseniz, mükemmel bir fiyata doğru bir pırlanta bulmak zor olacaktır. Yıllara dayanan deneyimimiz boyunca, yılların aile kuyumcunuz pek de doğru seçim olmayabiliyor. Pırlanta değerleri basit matematiktir. Öğrenin ve istediğiniz değerleri talep edin. Daha azını kabul etmeyin.

2. Sertifikayı Doğrulayın: Pırlantanızın satıcının belirttiği gibi olduğunu doğruladığı için laboratuvar sertifikası önemlidir. Ancak tüm sertifikalar da eşit değildir. GIA, IGI,  AGS veya GLT sertifikalı bir pırlanta arayın. Sonra sertifikadaki kesim ve berraklık değerlerini tavsiye ettiğimiz doğru değerler ile karşılaştırın. Pırlanta sertifikası taşınızın rakamsal ölçü ve değerlerini belirtir, sizin için en doğru değerler olduğunu söylemez.

Kesinlikle KUYUMCU SERTİFİKASINI KABUL ETMEYİN.

3. Kesimi Değerlendirin: Bir pırlanta seçimini incelerken, yalnızca mükemmel veya ideal kesim pırlantaları seçin. Ayrıca bu derecelendirmelerin ötesine de bakmak istersiniz. Yuvarlak Kesimler için derinlik yüzdesinin %62,5’in ve tabla yüzdesinin %60’ın altında olduğundan emin olun. Doğru kesim değerleri için sayfamızı okuyun.

4. Göz Temizliğine Bakın: Berraklığı değerlendirmeyi düşündüğünüz pırlantanın görüntüsünü yakınlaştırın (var ise). Herhangi bir inklüzyon (kirlilik) veya kusur olup olmadığını kontrol edin. Çevrimiçi fotoğraf veya videoda bir kusur fark ederseniz, bunu şahsen de görebileceksiniz. En düşük VS1 ve VS2 pırlantayı tercih edin SI veya I kalitelerin fiyat cazibesine çok kapılmayın.

5. Renk: Beyaz görünen bir pırlanta istiyorsunuz. Tipik olarak, G-H renk aralığındaki pırlantalar renksiz görünür ve D-F aralığındaki taşlardan çok daha ucuza mal olur. Herhangi bir kahverengi veya sarı renk tonu fark edip etmediğinizi görmek için pırlantaya yakından bakın.

6. Karat Ağırlığınıza Karar Verin: Bazıları için bir pırlantanın boyut görünümü önemli olsa da, karatın nihai kararlarınızdan biri olması gerektiğini düşünüyoruz. Önce güzel bir şekilde kesilmiş bir pırlanta seçmek, ardından beyaz göründüğünden ve gözle görülür herhangi bir leke veya kalıntı içermediğinden emin olmak istiyorsunuz. Oradan, bütçenizin geri kalanını Karat Ağırlığına harcayın.

7. Bütçenizi Belirleyin: Doğru tektaş için kriterleri belirlemiş duruma geldiğinizde artık bütçenizi belirleyin. Bütçenizden yüzük maliyetini çıkardığınızda aşağı yukarı pırlanta bütçeniz ortaya çıkacaktır. En iyi kesim kalitesine öncelik vererek diğer değerler ile yorumlayabilirsiniz şimdi.

8. Acele Etmeyin: Çevrimiçi araştırma yaparak, karşılaştırmalar yapın ve ısrarcı bir satış görevlisi tarafından aceleye getirilmeme avantajına sahip olun. Alışveriş yaparken uzman görüşleri için pırlanta eğitimi makalelerimize başvurun. Unutmayın birkarat.com.tr de önceden satın almanızda %15-20 avantaj yakalarsınız.

9. Tavsiye İsteyin: Düşündüğünüz pırlantalar hakkında bir uzman görüşü alın. Bize ulaşın, size tarafsız teknik bilgi verelim.