Pırlanta Şekilleri

Pırlantalar birçok şekilde oluşturulur. Her şekil benzersiz olup, farklı bir görünüm ve etkiye sahiptir. İşte en popüler pırlanta şekillerinden bazıları:

YUVARLAK PARLAK KESİM

Yuvarlak Parlak Kesim, tüm pırlanta şekillerinin en popüleridir. Yuvarlak parlak, ışığın taş boyunca yansımasına izin veren 58 yontu şeklinde kesilir. Kesilme şekli nedeniyle diğer pırlantaların hepsinden daha fazla parlar. Yuvarlak parlak kesimde inklüzyonlar, diğer bazı taşlarda olduğu gibi görünmez.

 

PRENSES KESİM

Prenses Kesim Pırlanta, kare kesimli bir pırlantadır. Köşelerin 90 derece olması nedeniyle köşeler bir halka haline getirilirken, düzgün tırnaklarla korunmalıdır. Prenses Kesim Pırlantalar, pırlantadan kesildiğinde fazla fire vermedikleri için uygun fiyatlı olurlar.

 

DAMLA KESİM

Damla Şekilli Pırlantalar oldukça parlaktır. Ancak satın alırken taşın içinde “fiyonk” (gri üçgen yansımalar) olmadığından emin olmak için dikkatli olunmalıdır. Küçük fiyonklar sorun yaratmaz, ancak daha büyük fiyonklar, taşın ışıltısını azaltan büyük bir gri lekeye neden olur. Çok ince ve uzun bir taş ya da çok kısa ve geniş bir taş çok iyi görünmeyeceğinden, Damla Şeklinde Pırlantanın uzunluk-genişlik oranına bakmak önemlidir.

 

YASTIK KESİM

Yastık kesim pırlantalar, son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Yastık Kesimler dikdörtgen veya kare olabilir zira bunlardan biri diğerinden daha iyi olmayıp sadece zevkinize göre kişisel tercihinizdir. Yastık kesim, görünüş olarak, kare ve yuvarlak kesim taşların karışımıdır.

ZÜMRÜT KESİM

Zümrüt kesimler, çok parlak olmasa da rengini çok iyi korur. Bunlar, taş kalıntılarının çıplak gözle görülebildiği, farklı yönlerin görünmesini sağlayan ‘transparan’ kesimlerdir. Zümrüt Kesimin güzel görünmesi için, için uzunluk-genişlik oranına bakmak, taşın çok ince ve uzun; ya da çok kısa ve geniş olmamasına dikkat etmek önemlidir.

 

OVAL KESİM

Oval Şekilli Pırlantalar oldukça parlaktır. Ancak, Armut Şekilli Pırlantalar gibi, satın alırken taşın içinde “fiyonk” (gri üçgen yansımalar) olmadığından emin olmak gerekir. Küçük fiyonklar olabilir, ancak daha büyük fiyonklar, taşın ışıltısını azaltan büyük bir gri lekeye neden olur. Oval şeklin uzunluk-genişlik oranına bakmak, taşın çok ince ve uzun; ya da çok kısa ve geniş olmamasına dikkat etmek önemlidir.

RADYANT KESİM

Radyant Kesimler, köşeleri eğimli olan kare veya dikdörtgen şeklinde olurlar. Radyant kesim pırlantalar, çatlaklara karşı daha dayanıklıdır, bu da mücevherlerini zarif kullanmayanlar için aranan bir özelliktir. Radyant kesim pırlanta, yuvarlak parlak kesim pırlantadan sonra en parlak ikinci pırlantadır.

 

ASSCHER KESİM

Asscher kesim pırlanta, 1900’lerin başlarında Joseph Asscher tarafından bulunduğu için, adını almaktadır. Asscher kesim pırlanta görünüm olarak Zümrüt kesim pırlantaya çok benzer; tek farkı köşeleri eğimli bir kare olmasıdır.