Pırlanta Siteleri Nasıl Çalışır

Fiziksel Perakendeciler Neden Çevrimiçi Perakendeciler ile Rekabet Edemiyor?

Dört damat adayının yaklaşık üçünün yüzük satın alma yolculukları sırasında zorluklarla karşılaştıklarını ve üçte birinden fazlasının asıl sorununun iyi bir anlaşma yaptıklarından emin olmamak olduğunu bildirdi.

Daha ucuz olacağını bilmelerine rağmen çevrimiçi satın alma konusunda tereddüt eden okuyucularımızdan sık sık e-postalar alıyoruz. Bu nedenle, bu endişeleri neden anladığımızı, ancak neden bu endişelerin yanlış yönlendirildiğini düşündüğümüzü açıklamamızın önemli olduğunu düşünüyorum. İnternetten satın almaktan çok daha fazla insanın bir mağazaya girerek avantaj elde ettiğini bulduk. Pırlanta satın almak kafa karıştırıcıdır ve derinlerde bir yerde asla pırlanta satan profesyoneller kadar bilgi sahibi olamayacağınızı fark edebilirsiniz.

Okurlarımızın çoğu, çok sayıdaki elmas incelemelerimizi ve elmas eğitimi makalelerimizi incelemek için saatler harcıyor. Aslında pırlanta satın almak nelere bakmanız gerektiğini bildiğiniz an da matematiksel rakamlardır.

Ancak bir mağazaya girdiğinizde hiçbir küçük ayrıntıyı unutmadığınızdan %100 emin olmalısınız (tek bir kalite pırlantanın değerini ciddi şekilde etkileyebilir). Ne de olsa, o mağazadan, kendi şartlarına göre (elinde olan hazır bir tektaşı veya pırlantayı)bir pırlanta çıkmanızı sağlamak için daha hazırlıklı ve daha teşvik edilmiş biriyle karşı karşıyasınız.

Biz aslında bunu biraz yıkıyoruz ve bunun yanına karşılıklı bilgi alışverişini alabileceğiniz ofislerimiz ile rahat etmenizi, binlerce taş içinden bütçenize göre en doğrusunu seçmeniz yolunda yanınızda yer alıyoruz.

Çevrimiçi (online) araştırdığınızda, kendi hızınızda gitme, çapraz referanslama (bizimki gibi bir siteyle) ve tüm kutuları işaretleme avantajına sahipsiniz.

Dikkat ettiniz mi ?

Tüm pırlanta siteleri size 4C yi ve pırlanta özelliklerini anlatır ancak hangisini seçmeniz gerektiğini sizin önünüze sunmazlar. Seçimi size bırakırlar ve kendi aralarında fiyat ile rekabet ederler. Sayfalarımızı okuduysanız, özellikle PIRLANTANIN EN ÖNEMLİ KRİTERİ KESİMDİR konulu yazımızı incelediyseniz fiyatın ikinci faktör olduğunu şu an da biliyordunuz.

Bir perakendeci için durum tam tersidir. Bir mağazaya girdiğinizde, bir müşteri için o pırlanta ne kadar az arzu edilirse (yani satışı daha zor ise), kuyumcunun onu satması için o kadar fazla teşviki vardır. Bir kuyumcu size hangi ürünü satmayı tercih eder?

  • Herkese satabileceği çok arzu edilen, kolay satılabileni mi?
  • Yoksa envanter kutularında ve nakit akış tablolarında ölü ağırlık olan daha az arzu edilen pırlantayı mı satmayı tercih ederler?

Pırlanta seçim sürecini birlikte başlattığım sayısız okuyucum oldu. Yarı yolda, bana ‘bu mağazaya gittik ve çok önemli olan bu pırlantayı bulduk, bu yüzden onu kaptık’ şeklinde bir mesaj gönderdiler. Sonra onların gözden kaçırdıkları şeyleri belirtmem gerektiğinde kendimi kötü hissediyorum – onu iyi bir anlaşmadan korkunç bir anlaşmaya dönüştüren şeyler (kesim değerlerine dikkat edilmemesi, ufak sertifika notlarının okunmaması, kaliteyi şişiren yanlış sertifika, güçlü floresan, sarı floresan,  kuyumcu sertifikası vb).

Ne yazık ki, çoğu mağaza bir pırlanta yüzüğü iade etmeyi çok zorlaştırıyor. Bir mağazada iyi bir anlaşma bulmak mümkündür (ve iyi bir anlaşma derken, çevrimiçi bir perakendeciden çok daha pahalı olmadığını kastediyorum), ancak bir satış tuzağına düşme olasılığınız çok daha yüksektir. Kesin olarak çevrimiçi satın almaya devam edin demiyorum, ancak genel olarak çevrimiçi alışveriş size en iyi fiyatı verecek ve kendi hızınızda alışveriş yapmanızı sağlayacaktır.

Geleneksel Pırlanta Perakendecileri

Fiziksel bir kuyumcu dükkanı işletmek inanılmaz derecede zordur. Biraz arka plan bilgi verdiğim ve uzun yazdığım için için bana sabır gösterin ve okumaya devam edin lütfen. Tipik bir giyim perakendecisi, %40-50 brüt kar marjıyla bir mağaza işletiyor. Bu, onlara bir perakendecinin yaptığı tüm masrafları karşılamaya yetecek kadar para verir ve umarız kâr için bir miktar artık bırakır. Bu, mağaza için tipik bir kar marjı olsa da, onlara ürünü satan toptancının/üreticinin de sağlıklı kar marjlarına sahip olduğunu unutmayın.

Gerçek şu ki, giyim için hammaddeler, ürünün toplam maliyetinin yalnızca bir kısmını oluşturuyor.

Pırlanta ve pırlanta takı söz konusu olduğunda durum kesinlikle böyle değil. Mücevherlerin gerçek maliyeti, çoğu endüstride olduğundan çok daha büyük bir fiyat yüzdesini oluşturur. Diğer bir konu ise mağaza stoklama maliyetidir. Bir mağazadaki tüm rafları doldurmanın maliyeti nedir sizce? On binlerce dolar mı? Birkaç yüz bin dolar mı? Tipik bir pırlanta kuyumcu dükkanının elinde birkaç milyon dolarlık envanter olması gerekir.

Mağazaların ezici çoğunluğunun, bu envanteri önden ödemek için yeterli nakit parası yok. Ya bir bankadan borç para alıyorlar, pırlantaları toptancıdan veresiye alıyorlar ya da ürünü konsinye olarak alıyorlar. Bu durumların herhangi birinde, ek maliyeti karşılamak için fiyatın daha yüksek olması gerekir. Bu maliyetlere ek olarak, herhangi bir perakendecinin karşı karşıya olduğu normal genel giderleri de vardır. Bir vitrinin kirası ve bakımı (lüks ürünler sattıkları göz önüne alındığında, bu oldukça önemlidir) ve tam kadrolu bir mağazaya sahip olmanın maliyeti. Pırlantalar, insanların birkaç saatlik eğitimden sonra satmaya başlayabilecekleri basit bir eşya değildir. Yani personel maliyetleri oldukça yüksektir.

Genel olarak, çevrimiçi pırlanta özelliklerini kenara not alıp, aynı özellikler de görerek satın almak size daha iyi bir fiyat ve daha iyi bir seçim sağlayacaktır.