South Sea Pearls

Güney Denizi İncileri Tam Kılavuz

İnciler dünyadaki en etkileyici mücevherlerden biridir, çünkü elmas, yakut veya zümrütten farklı olarak topraktan gelmezler, canlı bir varlık olan istiridye tarafından yaratılmıştır.
Bu yüzden organik mücevher olarak bilinirler.

Birkaç tür inci vardır: Akoya İncileri, Tatlı Su İncileri ve Güney Denizi İncileri. Bu rehberde Güney Denizi İncilerine odaklanacağız. Güney Denizi incileri en değerli inci türüdür. Bunun nedeni, dünya inci üretiminin yalnızca %2'sini oluşturmaları ve güzel renk, yuvarlak şekil, iyi parlaklık, izsiz yüzey ve 12 mm'den büyük boyut özelliklerini yeniden birleştiren incilerin elde edilmesi çok karmaşık olduğundan, kıt olmasından kaynaklanmaktadır.

Güney Denizi İncileri nedir?

Güney Denizi İncileri Avustralya, Filipinler, Myanmar ve Endonezya'daki Pinctada Maxima istiridyesi tarafından üretilen bir inci türüdür. En nadir inci türü olmaları, boyutlarının en büyüğü (istisnai durumlarda 9 mm'den 20 mm'ye kadar) ve sedef kalınlıkları (2'den 6 mm'ye kadar) nedeniyle karakterize edilirler.
Tatlı su incilerinin yetiştirilmesi 6 ay sürerken, Güney Denizi İncilerinin yetiştirilmesi 3 yıldan fazla sürüyor.

Ana renkler, çok sayıda ton içeren Altın ve Beyaz'dır. Mükemmel yuvarlak şekiller, sıradan bir inci çiftliğinde üretimin %4'ünden daha azı olan en nadir türlerdir.
Güney Denizi İncileri'nin şekilleri yuvarlak, oval, düğmeli, damla, daire ve barok olabilir ve parlaklıkları lükstür.

Güney Denizi İncilerinin Özellikleri

Güney Denizi incilerini farklılaştıran temel özellik, diğer inci türlerine göre daha kalın (2-4 mm) olan sedeftir. Sedef, incinin çekirdeği kapladığı doğal kaplamadır. Diğer bir özellik ise boyutudur; Akoya incilerinde 3-9 mm arasında değişirken, Güney Denizi incilerinde 8-20 mm arasında, bazı istisnai durumlarda ise 22 mm incilerde bulunur. Aynı zamanda akoya veya tatlı su incilerine kıyasla saten parlaklığına sahip olan parlaklığı da ön plana çıkarıyor.

Güney Denizi İncilerinin değeri nasıl belirlenir?

Güney Denizi incilerinin değeri 5 faktöre göre belirlenir: boyut, şekil, renk, parlaklık ve yüzey.

Boyut: Boyut değeri etkiler. Güney Denizi incilerinin ortalama büyüklüğü 9-20 mm arasında olup ortalama 12 mm'dir. İncinin boyutu ne kadar büyük olursa değeri de o kadar yüksek olur.

Şekil: Pinctada Maxima İstiridye tarafından üretilen organik bir mücevher olan inciler, her türlü şekli sunar. Barok, armut biçimli, yuvarlak, yarım daire biçimli, dairesel... Geleneksel olarak en değerli boyut inci kolyeler için mükemmel yuvarlak olmuştur. Ancak zanaatkar mücevher yaratmada yeni eğilimler ve mücevher tasarımcıları sayesinde her tür inciden değerli mücevherler yaratılıyor.

parlaklık: En değerli parlaklık, inciye bakanın yüzünün yansıdığı metalik ve lüks parlaklıktır. Bu özellik yalnızca bazı incilerde görülür.

Renk: Bu özellik incinin türüne bağlı olacaktır. Güney Denizlerinin beyaz incilerinde beyaz metalik ve lüks olmalı, Güney Denizlerinin altın incilerinde ise koyu ve altın rengi olmalıdır.

Yüzey: İncinin yüzeyi veya "deri" olarak da bilinir. İnciler, doğal bir mücevher olduğundan, inci dünyasında "balık ısırığı" olarak bilinen küçük lekelerin ortaya çıkması normaldir. İnci yüzeyi ne kadar temiz olursa değeri de o kadar yüksek olur.

Beyaz Güney Denizi İncileri

Beyaz Güney Denizi İncileri ayrıca Pinctada Maxima Oyster tarafından, özellikle Gümüş dudaklı Güney Denizi İncisi tarafından üretilmektedir.

Ağırlıklı olarak Avustralya'da yetiştirilse de Filipinler'de de bazı çiftlikler bulunmaktadır. Amerika ve Avrupa pazarında büyük beğeni toplamaktadır.

Beyaz Güney Denizi İncileri ayrıca barok, gözyaşı damlası veya yarım yuvarlak gibi farklı şekillere sahip olup, en çok beğenilenleri yuvarlak olanlardır.

Beyaz incilerin gümüş veya krem ​​gibi çeşitli renkleri veya tonları vardır, ancak şüphesiz en değerli olanı Kağıt Beyazı olarak bilinendir.

Altın Güney Denizi İncileri

Altın Güney Denizi İncileri Altın dudaklı Pinctada Maxima Oyster tarafından üretilmektedir. Altın incilerin rengi sarı değil, altın olmalıdır.
Altın incilerin boyutları 8 ila 20 mm arasında değişmektedir. Altın Güney Denizi incileri Filipinler, Endonezya ve Myanmar'da üretilmektedir.
Piyasada en değerli olanı derin altın olan olmak üzere çeşitli imalara sahiptirler.
Yuvarlak, damla, barok veya gözyaşı şekli gibi çok çeşitli Altın Güney Denizi İncileri şekilleri vardır.
Derin altın rengine ve yüksek parlaklığa sahip mükemmel yuvarlak inciler nadirdir ve bir inci çiftliğinin yıllık üretiminin %1'inden azdır.
Altın Güney Denizi İncilerinin sedefi çok kalındır. Altın incilerden kolye yapmak isteyen bir kuyumcunun görevi, boyut, renk, şekil ve parlaklık bakımından birbiriyle eşleşen altın inciler bulmak olmalıdır.
Bu nedenle altın inci kolyeler geleneksel olarak çok az kişinin erişebileceği bir lüks olmuştur.


Güney Denizi İnci Renkleri

South Sea Pearl Colors
Bu görselde hem altın hem de beyaz incilerde bulunan farklı renkleri görüyoruz. Piyasada hepsi aynı değere sahip olmasa da incinin her rengiyle benzersiz bir takı yaratılabilir.Beyaz güney denizi incilerinde en değerli renk, lüks bir parlaklığa sahip "Kağıt Beyazı" olarak adlandırılır. Altın güney denizi incilerinde en değerli renk koyu altındır veya "İmparatorluk Altını" olarak da bilinir; burada rengin sarı değil koyu altın olması gerekir

Tahiti İncileri

Tahiti incileri, siyah dudaklı istiridye olarak da bilinen Pinctada Margaritifera istiridyesinden elde edilen incilerdir. Tahiti incileri çoğunlukla Fransız Polinezyası'nda üretilmektedir. Tahiti incileri siyah renkleriyle karakterize edilir, ancak yeşil, kahverengi, mavi vb. gibi çok sayıda ton tonu da sunabilirler. Bunlar Fransız Polinezyası'nın ana ihraç ürünleridir ve ihraç edilmeden önce sıkı kalite gerekliliklerini yerine getirmeleri gerekmektedir.

Tahiti incilerinin tarihi, Julius Caesar'ın sevgilisi Servilia'ya bir Tahiti incisini hediye ettiği yüzlerce yıl öncesine dayanıyor. Ancak bu incilerin ticari başarısı, Salvador Assael'in bunları ithal edip New York'ta Tahiti inci takılarını satmaya başlamasına kadar gelmedi.
O günden bu yana Tahiti incilerinin başarısı durmadı. Hükümetin şu anki başkan yardımcısı Kamala Harris, birçok kez Tahiti incileri takıyordu.

Güney Denizi İncisi Yetiştirme Süreci

South Sea Pearl Culturing Processİnci Yetiştiricileri tarafından İnci Oluşumu için bir çekirdek eklenir. Halk arasında incilerin, istiridyenin içine bir kum tanesi eklenip doğal bir savunma olarak kaplanmasıyla oluştuğu düşünülür ve bu da böyledir, ancak okyanusta kaliteli ve yuvarlak bir görünüm oluşturan istiridye bulma olasılığı düşüktür. inci 1 milyonda 1'dir. Bu nedenle inci yetiştiricileri normalde manto dokusu olan bir çekirdek katarlar, böylece inci onu çevreler ve sedefleri ayırır. Bu işlem tamamlandıktan sonra istiridyenin inci haline gelmesi 2-3 yılı bulacaktır.

Tüm bu süreç, suyun sıcaklığı, akıntıları, suyun temiz olmaması, zamanın sert koşulları gibi incinin oluşumunu etkileyebilecek birçok faktörü izleyen uzman yetiştiriciler tarafından gözlemlenmektedir. Güney Denizi İncileri, oluşması en uzun zaman alan inci türüdür.


Güney Denizi İncileri, gezegenin güney yarım küresinde uzanan coğrafi konumlarından dolayı bu şekilde adlandırılmaktadır. Beyaz Güney Denizi incileri çoğunlukla Avustralya ve Endonezya'da yetiştirilmektedir.
Altın Güney Denizi incileri Filipinler ve Endonezya'da yetiştirilirken, Tahiti incileri yalnızca Fransız Polinezyası'nda yetiştirilmektedir.


Doğal olarak güzel incilerin oluşması için çok temiz ve berrak suya ihtiyaç duyan pinctada maxima istiridyeleri için ideal ortam olması nedeniyle bu bölgede inci yetiştirilmektedir. Çin veya Japonya gibi ülkelerin Güney Denizlerinden inci üretmek amacıyla Pinctada Maxima istiridyelerini ithal etme yönünde birçok girişimi oldu, ancak pek başarılı olamadı.

Güney Denizi İncilerinizin bakımı nasıl yapılır?

Güney Denizi incilerinizin bakımı nasıl yapılır?

İnciler değerli bir organik mücevherdir ve iyi bakıldığı takdirde nesilden nesile aktarılabilecek bir hazinedir. Bu yüzden incilerinize nasıl bakım yapacağınızı açıklıyoruz:

1. İnciler nemli bir ortamda muhafaza edilir, bu nedenle teninize temas etmesi ve sık sık takmanız iyi olur.
2. Eve geldiğinizde çıkardığınız ilk şey incidir, hazırlanırken taktığınız son şey incidir. İncilerin parfüm, krem ​​veya herhangi bir güzellik ürünüyle temas etmemesi iyi bir fikirdir, bu nedenle giyinmeyi bitirdiğinizde incileri mutlaka takmanız önerilir.
3. İncilerin ayrı tutulması tavsiye edilir, çünkü diğer nesnelerle veya mücevherlerle temas halinde olması yüzeylerine zarar verebilir veya çizebilir.
4. İncilerinizin yüzeyinin zarar gördüğünü veya parlaklığını kaybettiğini görüyorsanız güvendiğiniz kuyumcuya götürün. Parlaklığını geri kazanmak için tedavileri için fazla ücret talep etmemeleri gerekir.
5. Onlarla banyo yapmayın. Duş almak tavsiye edilmez ama o da olmuyor, incileri ciddi şekilde etkileyebilecek olan şey yüzme havuzlarındaki klordur, bu da onların parlaklığını kaybetmesine neden olabilir.