Karborit Pırlanta ve İnsan Yapımı Pırlanta

Karborit vs Pırlanta vs İnsan Yapımı Pırlanta
Pırlanta Karborit İnsan Yapımı Pırlanta

Karborit vs Pırlanta vs İnsan Yapımı Pırlanta

DAYANIKLILIK

Değerli taşlar, bir mücevherin sertliğini ele alan Mohs ölçeğinde ölçülür.

Doğal PırlantaDoğal olarak oluşan bilinen en sert mineral olan elmaslar, Mohs ölçeğinde 10 numaradır ve bu da onları nişan yüzükleri için ideal seçenek haline getirir.

İnsan Yapımı Pırlanta : Laboratuvar pırlantaları Mohs ölçeğinde 10 numaradır ve bu da onları nişan yüzükleri için ideal seçenek haline getirir.

Karborit : Karborit'in Mohs ölçeğine göre değeri 9,25'tir ve bu da onları günlük giyime uygun hale getirir.

 

PARLAKLIK

Parlaklık, değerli taşın iç kısmından yansıyan ışığın görünümünü ifade eder.

Doğal Pırlanta : Doğal Pırlantalar  karborit den biraz daha az parlaktır ve iki kat daha az ateşe sahiptir, ancak yine de dağılım ve sintilasyon sergilerler. Elmasların kırılma indisi 2,417 ile 2,419 arasında değişmektedir.

İnsan Yapımı Pırlanta :  İnsan Yapımı Pırlantalar  karborit den biraz daha az parlaktır ve iki kat daha az ateş özelliğine sahiptir, ancak yine de dağılım ve sintilasyon sergilerler. Elmasların kırılma indisi 2,417 ile 2,419 arasında değişmektedir.

Karborit : Karborit, elmaslardan biraz daha parlaktır, ancak iki kat daha fazla ateşe sahiptirler. Bir Karborit 1 karattan büyükse, kırılma indisi 2,64 ile 2,69 arasında olduğundan yangındaki fark çok belirgin olabilir.

RENK

Renk, değerli bir taşta görünen rengin varlığı veya yokluğudur.

Doğal Pırlanta : Doğal elmaslar renksiz aralıkta bulunur ancak aynı zamanda birçok renkte de bulunurlar. 

İnsan Yapımı Pırlanta :  İnsan Yapımı Pırlantalar  renksiz aralıktakilerdir ancak aynı zamanda birçok renkte de üretilirler. Laboratuarda yetiştirilen renkli elmaslar olduğundan daha erişilebilir doğal renkli elmaslar ve genellikle daha canlı, daha süslü renklerde bulunabilir.

Karborit : Karboritlerin çoğu artık renksiz veya neredeyse renge yakın olarak yetiştirilebilirken, deniz mavisi, gri, yeşil, sarı ve siyah tonlarında da yaratılıyorlar.

FİYAT

Fiyat, bir değerli taş için ne kadar ödeyeceğinizi belirtir.

Doğal Pırlanta : Doğal pırlantalar en pahalısıdır. Dünya'dan çıkarıldıkları ve oluşmaları milyarlarca yıl sürdüğü için hem mozanit hem de laboratuvar elmaslarından çok daha nadirdirler. Elmaslar, nadir olmalarının yanı sıra, özelliklerine göre de fiyatlandırılır.4 C Ve şekil.

İnsan Yapımı Pırlanta : İnsan YapımıLaboratuar pırlantaları, kökenleri nedeniyle doğal muadillerine göre daha ucuz, ancak Karborit den daha pahalıdır. Doğal elmaslarda olduğu gibi laboratuvar elmasları da 4 C'ye ve şekline göre fiyatlandırılır.

Karborit : Karborit'in fiyatı aynı karat ağırlığındaki pırlantalardan önemli ölçüde daha düşüktür. Fiyatlandırmaları boyuta, şekle ve taşın renksiz mi yoksa renge yakın mı olduğuna göre belirlenir.